DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Žáby

Podtřída: Bezocasí

    Do podtřídy Bezocasích řadíme především řád Žáby. V učebnicích se někdy jako název podtřídy uvádějí rovnou Žáby, správně je však pojem Bezocasí.

    Řád Žáby je nejpočetnější skupinou obojživelníků. Žáby mají dobře vyvinuté končetiny, zejména skokani mají silné svalstvo zadních nohou. Kůže žab je hladká nebo bradavičnatá (ropuchy). Samci mívají na předních končetinách zduřeniny, kterými si přidržují samici v době páření. Některé žáby pečují o potomstvo tím, že snůšku nosí na zadních končetinách (ropuška starostlivá).

    Žáby obývají především tropy, nalezneme je však i v subtropickém a mírném pásmu. V České republice se vyskytuje 13 druhů žab.

Ropucha obecná

    Ropucha je zavalitá žába s bradavičnatou kůží. V bradavicích ústní jedové žlázy, které produkují jed. Zvlášť při kontaktu s očima může jed ropuchyy vyvolat nepříjemné pocity (pálení, slzení). Zahrádkáři ropuchu vítají, neboť loví plže, hmyz a podobné organismy, které škodí jejich úrodě.

image

Ropucha zelená

    Ropucha zelená je šedého zbarvení se zelenými skvrnami. Tvar těla je podobný ropuše obecné. Tato žába je méně rozšířena, nalezneme ji v nížinách a teplejších oblastech.

image

Ropucha obrovská

    Tato ropucha je jednou z největších žab. Dorůstá až 20 cm. Vyskytuje se ve Střední a Jižní Americe.

image

Kuňka obecná

    Kuňka obývá teplejší stojaté vody (včetně stálých louží). Výrazné je její oranžové břicho. Podobným druhem je kuňka žlutobřichá, jejíž břicho je zbarveno žlutě.

image

Blatnice skvrnitá

    Blatnice je jedna z půdních žab. Celý život tráví zahrabána v půdě, vodu vyhledává jen v souvislosti s rozmnožováním. Blatnice obývá téměř celou Evropu.

image

Rosnička zelená   

    Rosnička patří mezi stromové žáby (přísavky na končetinách). Obývá teplejší oblasti naší republiky. Samec má v období páření výrazný hlas.

image

Skokani

    Skokani jsou žáby s velmi dobře osvalenými zadními nohami. Zdržují se většinou blízko vody. V České republice najdeme hojně skokaka hnědého, dále např. skokana zeleného či střehotavého.

Soubor:European Common Frog Rana temporaria (cropped).jpg